Anasayfa > SGK Cihaz Temini

SGK’DAN CİHAZ ALABİLMEMİZ İÇİN NE YAPMALIYIZ?

SGK CPAP, BiPAP , Oksijen Konsantratörü , Mekanik Ventilatör veya aksesuarları temini için sizden Uyku Testi ,CPAP Titrasyon Testlerini veya İlgili branşın (Göğüs Hastalıkları vb.) heyet raporunu istemektedir.alacağınız cihaza göre düzenlenecek rapor veya istenen evraklar değişebilir. Her hasta için SUT(Sağlık Uygulama Tebliği) yayınlanan şartları sağlamaları durumunda cihaz temin edebilirler.

SGK NE GİBİ EVRAKLAR İSTİYOR?

Uyku Testi ve CPAP Titrasyon Testi raporunuz, heyet raporu ve reçetesini istemektedir.

SGK’ndan cihaz temini için Devlet Hastanelerinde mi yatmam [ uyku testi ] zorunlu mudur ? ( Gün vermeleri uzun sürüyor )

Hayır , Devlet Hastanesi olması gerekmiyor, SGK anlaşmalı ve heyet raporu verebilen özel veya üniversite hastanesinin raporları da geçerlidir.

CİHAZI ECZANELERDE OLDUĞU GİBİ DİREK ALABİLİYOR MUYUZ?

Cihaz temini için SGK ilk önce kuruma başvurmanızı istemektedir. Eczanelerdeki sistem medikal sektöründe geçerli değildir.

SGK’NDA NEREYE GİDECEĞİZ NE YAPACAKLAR?

SGK Merkez Müdürlüklerine bağlı İadeli Cihazlar Servisine gitmeniz gerekmektedir. İadeli Cihazlar Servisi, raporlarınızı ve evraklarını inceler belirtilen cihazı alıp alamayacağınızı onaylarlar. SGK stoklarında mevcut olan cihazları SGK herhangi bir ücret istemeksizin size verir ancak bakım veya aksesuarlarına karışmaz ( hortum , maske , filtre vb.)

SGK BİZE CİHAZ VERİRSE, BU CİHAZ SIFIR CİHAZ MIDIR?

SGK yeni cihaz alımı yapmadığından size verilen cihaz daha önceden kullanılmış olacaktır. Stoklarında cihaz yoksa size dışarıdan temin edebilirsiniz denir ve “Kurum Stoklarında Yoktur” diye rapor veya reçetenin arkasını onaylar.

DIŞARIDAN CİHAZI NASIL TEMİN EDECEĞİM BENDEN FATURA VEYA HERHANGİ BİR BELGE İSTENMEYECEK Mİ?

“Kurum Stoklarında Yoktur” onayını aldıktan sonra istediğiniz yerden bu cihazı temin edebilirsiniz. Fakat bu firmanın cihazları satmaya yetkili olduğu belirtir belge ve UBB(Ulusal Bilgi Bankası) kaydının olmasına dikkat ediniz.

Kurum cihaz için sizden; -”Kurum Stoklarında Yoktur” onaylı raporunuzu ve reçetenizi -Zimmet ve Taahütname ( alınan cihazın tedavi sonrası geri verileceğine dair ) -Garanti Belgesi -Firma Yetki Belgesi -Cihazın UBB kaydı -Cihazın UBB etiketi

ZİMMET VE TAAHÜTNAME NEDEN VERİYORUZ?

SGK size cihazı dışarıdan alabilmeniz onayını verdikten sonra cihazın belirli bir kısmını (Bunlar SUT(Sağlık Uygulama Tebliği) yayınlanır) karşılar ve bunun karşılığında cihazı size zimmetler ve gerektiği durumlarda cihazı geri iade etmekle yükümlü olursunuz. Açıklamak gerekirse SGK sizden cihazı belirlediği tutarlarda satın alır ve size kullanmak üzere zimmet eder. SGK ayrıca, cihazınızın kullanıp kullanılmadığını yıllık olarak kontrol edebilir.

CİHAZA ÖDENEN TUTAR NEDİR?

SGK kurumu SUT’a göre hareket eder ve orada belirtilen tutarlarda ödeme yapar. SGK ödeyeceği tutar alacağınız cihazın tutarına göre değil SUT’de belirtilen tutarda ödeme yapılır. Siz Cpap cihazınızı 3.000 TL ye almış olsanız bile kurum size kdv dahil:  Toplam 1.049,76 TL öder.

CİHAZLARI FARK ÖDEYEREK SATIN ALSAM CİHAZ BENİM Mİ OLUYOR ?

Satın aldığınız cihaz için fark ödeseniz de SGK dan geri ödeme aldığınızda cihaz SGK nın oluyor ve tedavi süreci bitiminde cihazı SGK ya iade etmeniz gerekir.

GÜNCEL SGK ÖDEME TUTARLARI

CPAP : 1.049,76 – KDV %8 dahil

Otomatik CPAP: 2.099,52 TL – KDV %8 dahil

BPAP: 3.311,28 TL – KDV %8 dahil

BPAP ST: 5.184 TL – KDV %8 dahil

Oksijen Konsantratörü : 3.983,04 TL – KDV %8 dahil

Mekanik Ventilatör : 32.076 TL – KDV%8 dahil

Adaptif Basınç Destekli Servo Ventilasyon (Ventilatör) (ASV) Cihazı : 8.910 TL – KDV%8 dahil

SGK PARAMIZI HEMEN ÖDÜYOR MU?

Hayır. SGK cihazın bedelini 20-45 gün arasında T.C. Kimlik Numaranıza T.C. Ziraat Bankasına yatırır. Ziraat bankasında önceden hesabınız olması gerekmez.Başkasının üzerinden bakılan kişilerde asıl SGK lı kişinin TC Kimlik numarasına yatırılır.

Copyright 2024 - Amg Medikal - Solunum ve Uyku Cihazları Merkezi